duminică, iunie 22, 2008

Astăzi Adrian Năstase împlineşte 58 de ani


The image “http://www.nu-coruptie.go.ro/site/nu-coruptie_go_ro/nastasetanar.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

Adrian Năstase (Bucureşti, 22 iunie 1950), jurist, om politic şi sociolog. A fost prim-ministru al României între anii 2000-2004, iar în perioada 2005-2006 a fost preşedinte al Camerei Deputaţilor şi preşedinte executiv al PSD. A fost nevoit să renunţe la aceste două funcţii la 15 martie 2006 în urma pierderii sprijinului politic din partea propriului partid. Este căsătorit cu Dana Năstase (fostă Miculescu), fiica liderului comunist Angelo Miculescu, şi are doi copii: Andrei şi Mihnea.

The image “http://www.romanialibera.ro/foto/97/96988/art_96988_1.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

Absolvent al facultăţilor de Drept (în 1973) şi Istorie-Filozofie (în 1978) de la Universitatea Bucureşti, a trecut pe rând prin mai multe funcţii, ca jurist, profesor, si preşedinte al diferitelor organizaţii care se ocupă cu dreptul şi relaţiile internaţionale. Dintre activităţile profesionale sunt de amintit:

  • între 1973 şi 1990 deţinerea calităţii de jurist cercetător la Institutul de Cercetări Juridice al Academiei Române.
  • între 1977 şi 1979, mai apoi între 1984 şi 1985 calitatea de profesor asociat de drept internaţional public la Academia de Studii Economice din Bucureşti.
  • în 1980 stagiul de specializare la Divizia pentru drepturile omului şi pace a UNESCO; mai apoi la International Research Institute for Peace din cadrul Norwegian Institute of International Affairs din Oslo.
  • din 1984 calitatea de coordonator de studii la Institutul Internaţional pentru Drepturile Omului din Strasbourg.
  • în 1987 obţinerea doctoratului în drept, specializarea drept internaţional public, la Universitatea din Bucureşti.
  • din 1990 calitatea de profesor de drept internaţional public la Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti
  • între 1990 şi 1992 calitatea de preşedinte al Fundaţiei Europene „Nicolae Titulescu” din Bucureşti.
  • din 1992 calitatea de profesor de drept internaţional public la Facultatea de Ştiinţe Juridice şi Administrative a Universităţii Creştine „Dimitrie Cantemir” din Bucureşti
  • între 1992 şi 1997 calitatea de profesor de drept internaţional public la Facultatea de Drept a Universităţii „Titu Maiorescu” din Bucureşti
  • în 1994 calitatea de profesor asociat de drept internaţional public la Universitatea Sorbona din Paris

De asemenea, Adrian Năstase mai este şi membru al Societăţii Franceze de Drept Internaţional şi al Societăţii Americane de Drept Internaţional.

The image “http://www.whitehouse.gov/news/releases/2004/07/images/20040721-10_d072104-4-515h.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

Ca autor s-a remarcat prin peste 150 de studii de Drept internaţional, publicate în reviste din ţară şi străinătate, fiind autorul şi a peste 140 de comunicări şi expuneri prezentate la întâlniri internaţionale, dintre care cele mai recente publicate sunt Ideea politică a Schimbării, Drept Economic Internaţional II, Umor parlamentar, România şi noua arhitectură mondială, Construcţia Europeană şi supremaţia Constituţiei, Tratatele României (1990-1997), Drepturile persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale, Reglementări în dreptul internaţional, Batălia pentru Viitor, România-OTAN 2002, NATO Enlargement.

Activitate politică

  • 1976 - 1989 Membru PCR, secretar al UTC
  • 1989 - A participat la două conferinţe ale tineretului comunist, la Moscova în U.R.S.S. şi Phenian (Pyongyang) în Coreea de Nord, conferinţe la care, potrivit cotidianului Evenimentul Zilei, a vorbit împotriva perestroicii. Goşu, 2004
  • 9 iunie 1990 - 28 iunie 1990 - deputat FSN, Membru FSN (1990, şi din 1992 FSDN)
  • 28 Iunie 1990 - 16 Octombrie 1991 Ministrul afacerilor externe în Guvernul Petre Roman
  • 16 Octombrie 1991-19 Noiembrie 1992 Ministrul afacerilor externe în Guvernul Theodor Stolojan
  • octombrie 1992 - noiembrie 1996 - Preşedintele Camerei Deputaţilor; preşedintele Grupului parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord
  • 1993 - membru al PDSR
  • 1993 - 1997 - Preşedinte executiv al Partidului Democraţiei Sociale din România, deputat PDSR;
  • 1996 - Lider al Grupului parlamentar PDSR, decembrie;
  • 1996 - Membru fondator al Adunării Internaţionale a Parlamentarilor de limbă franceză
  • 1996 - Membru al Delegaţiei parlamentare din România la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei
  • Membru al Comisiei parlamentare pentru probleme juridice şi drepturile omului
  • Membru al Comisiei pentru regulile de procedură
  • Membru al sub-comisiei pentru drepturile omului
  • Raportor al Comisiei parlamentare pentru probleme juridice şi drepturile omului în problema activităţii ilegale desfăşurate de sectele religioase
  • noiembrie 1996 - noiembrie 2000 - Vice-preşedinte al Camerei Deputatilor, membru al Biroului Permanent – asigura legătura Biroului Permanent cu următoarele comisii permanente: Comisia Juridică de Disciplină şi Imunităţi, Comisia pentru Politică Externă, Comisia pentru Culte, Arte şi Mijloace de informare în masă
  • 17 ianuarie 1997 - 18 decembrie 2000 - Prim-Vicepreşedinte al Consiliului Executiv al PDSR;
  • Decembrie 2000 - Prim-Vicepreşedinte al PDSR, din 18 decembrie preşedinte interimar al PDSR până pe 19 ianuarie 2001;
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/522/7846/2632471/1/nastase-gagica.jpg
  • 28 Decembrie 2000 - 21 Decembrie 2004 Prim Ministru în Guvernul Adrian Năstase
  • 19 ianuarie 2001 - ales Preşedinte al PDSR;
  • 16 iunie 2001 – ales Preşedinte al PSD
  • 28 noiembrie, 12 decembrie 2004 - candidează din partea PSD în cadrul alegerilor prezidenţiale; pierde în turul al doilea în faţa lui Traian Băsescu
  • 22 aprilie 2005 - pierde locul de preşedinte PSD prin necandidare în faţa lui Mircea Geoană. Este ales preşedinte executiv al partidului.
  • 23 februarie 2008-obtine functia de presedinte al consiliului national P.S.D.cu majoritate de voturi in fata lui Dan Mircea Popescu.
The image “http://i173.photobucket.com/albums/w47/bebesmen/nastase1.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

2 comentarii:

gigicapsunaru spunea...

sper sa nu mai implineasca nici unul. Asta-i un mafiot nenorocit

Bibliotecaru spunea...

O astfel de reacţie extremă este excesivă. Înţeleg ironia, înţeleg şi starea pamfletare, dar aici deja este răutate. M-aţi dezamăgit profund.